Wdrożenie systemu ERP przy ograniczonym budżecie - czyli jak minimalizować koszty - DPS Systems
Ciasteczka

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie jak również dostarczenia użytkownikowi spersonalizowanych treści marketingowych oraz reklam. Dowiedz się więcej

ERP Integracja systemów Projekty

Wdrożenie systemu ERP przy ograniczonym budżecie – czyli jak minimalizować koszty

wdrozenie-ERP-przy-ograniczonym-budzecie

Wdrożenie systemu ERP przy ograniczonym budżecie – czyli jak minimalizować koszty.

Wdrożenie systemu ERP (Enterprise Resource Planning) przy ograniczonym budżecie może być dużym wyzwaniem, ale istnieje kilka sposobów na rozsądną minimalizację kosztów. Zrozumiałe jest, że wdrażając nowy system chcesz uzyskać wymierne korzyści biznesowe i dbasz by nadmiernie nie obciążać finansowo swojej firmy – musisz jednak mieć świadomość, że wdrażanie systemu przy minimalnym budżecie nie jest zalecane. Dlatego w tych trudnych ekonomicznie czasach warto dobrze przemyśleć, w jakich obszarach możesz pozwolić sobie na oszczędności, by z czasem oszczędności te nie okazały się przysłowiowym „strzałem w stopę”.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak planować wdrożenie przy ograniczonym budżecie.

Oprogramowanie ERP to duża inwestycja biznesowa i wymaga starannego przemyślenia. Rozpatrując wdrożenie, rozpocznij od porównania ofert różnych producentów i nawiąż współpracę z doświadczonym partnerem wdrożeniowym. Współpraca z takim partnerem może pomóc Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Firma z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem może pomóc w wyborze najlepszego narzędzia i sprawnie przeprowadzić proces wdrożenia. Żeby maksymalnie skorzystać ze współpracy, wykorzystaj zespół wdrożeniowy nie tylko w zakresie wiedzy technicznej, ale także w zakresie doświadczeń biznesowych. Taki zespół może okazać się cennym wsparciem w przygotowaniu reorganizacji procesów biznesowych lub w zarządzaniu zmianami organizacyjnymi. Dzięki szerokim kompetencjom partnera możesz uniknąć wielu błędów, a to z pewnością pomoże Ci też zoptymalizować koszty.

wdrozenie-erp-przy-ograniczonym-budzecie-modulyZamiast inwestować w kosztowne niestandardowe rozwiązania, zastanów się nad wyborem gotowego oprogramowania, które spełnia większość Twoich wymagań. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań ERP, które będą tańsze niż tworzenie systemu od podstaw. Nawet gotowy system możesz zmodyfikować i dostosować do swoich potrzeb za pomocą dostępnych narzędzi konfiguracyjnych lub przy współpracy ze swoim partnerem wdrożeniowym / integratorem systemów. Pamiętaj, jednak że rozwiązania ERP, zaprojektowano tak, aby pomagały określonym branżom w wykonywaniu rutynowych czynności biznesowych. W wielu przypadkach przekonasz się, że te funkcje są wystarczające do obsługi Twoich wymagań biznesowych. W Takim przypadku wszelkie korekty i dostosowania możesz ograniczyć do minimum.

Pamiętaj, że choć minimalizacja kosztów jest ważna, to nie można zapomnieć o jakości i dostosowaniu systemu do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Zanim przystąpisz do wdrażania systemu ERP, przemyśl swoje wymagania. Dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby, kluczowe obszary i ustal priorytety. Określ, jakie funkcje są niezbędne, a które można pominąć. Skup się na rozwiązaniach, które najlepiej pasują do Twojej działalności i biznesowego modelu działania. To pozwoli Ci uniknąć zakupu niepotrzebnych i kosztownych funkcji.
W początkowej fazie wdrożenia skup się na najważniejszych modułach ERP, które są kluczowe dla Twojej działalności lub których spodziewasz się potrzebować w dającej się przewidzieć przyszłości. Możesz skoncentrować się na podstawowych obszarach, takich jak zarządzanie zamówieniami, finanse i księgowość, a następnie stopniowo, w miarę potrzeb dodawać kolejne moduły. Wdrożenie wszystkich modułów jednocześnie może być kosztowne i czasochłonne. Wiedząc, czego naprawdę potrzebujesz, możesz odpowiednio zaplanować czas na prace wdrożeniowe kolejnych elementów systemu oraz przygotować budżet na dodatkowe inwestycje.

Pamiętaj, że inwestycja w solidne i skalowalne rozwiązanie przyniesie też długoterminowe korzyści dla Twojego biznesu.

wdrożenie erp przy ograniczony budżecie chmuraPrzeanalizuj swoje zasoby i rozważ zastosowanie rozwiązania ERP w chmurze. Takie rozwiązanie ograniczy dodatkowe inwestycje w infrastrukturę sprzętową i serwery. Rozwiązanie w chmurze wiąże się z opłatami abonamentu za użytkowanie, ale jest to rozwiązanie tańsze niż tradycyjna instalacja wewnętrzna. Dodatkową korzyścią jest skalowalność i elastyczność rozwiązania, w przypadku rozbudowy systemu w przyszłości.

 

Zadbaj o odpowiednie szkolenie dla osób, które będą korzystać z systemu ERP. Pamiętaj, że dobrze przeszkoleni użytkownicy już w procesie wdrożenia mogą być dużym wsparciem. Mogą efektywnie testować i wykorzystywać funkcje systemu, zmniejszając ryzyko błędów już na etapie wdrożenia. Zaangażowanie zespołu na wczesnym etapie, obok identyfikacji ewentualnych problemów, umożliwi również realne dostosowanie systemu do jego potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu zwiększysz wydajność systemu i zoptymalizujesz koszty późniejszych modyfikacji czy usuwania błędów.
Pamiętaj o właściwej komunikacji z pracownikami. Jeśli są świadomi tego, co ich czeka i korzyści, które będą wynikiem wdrożenia, będą maksymalizować korzyści dla Twojego biznesu. Skuteczne zarządzanie zmianą będzie kosztem krótkoterminowym, który obniży koszty w dłuższej perspektywie.

Nie ulegaj pokusie wybrania najtańszych rozwiązań.

Wdrożenie systemu ERP przy ograniczonym budżecie – jak minimalizować koszty?
Jeśli potrzebujesz wsparcia w procesie wyboru systemu i wdrożeniu – skontaktuj się z nami

     

    Skontaktuj się z nami

    Wypełnij formularz, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat systemów
    wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Nasz Doradca skontaktuje się z Tobą.