WMS – wsparcie dla systemu MES.
WMS – wsparcie dla systemu MES. Zastanawiali się kiedyś Państwo nad tym, czy dobrze wdrożony WMS może usprawnić Wasze procesy produkcyjne? Zupełnie nie mam tutaj na myśli samego zaopatrzenia produkcji w surowce czy odbioru wyrobu gotowego na magazyn. Wejdźmy w temat nieco głębiej i porozmawiamy o wsparciu systemu MES.
Zastosowanie ekranów dotykowych i systemów MES nie podlega dyskusji – były, są i będą one potrzebne. Pojawiają się jednak w naszym parku maszynowym stanowiska lub procesy, których nie możemy, albo z różnych powodów nie chcemy wpinać do modułu MES. Nie wyłącza to tych stanowisk z rozliczenia produkcji, a co za tym idzie z konieczności dokładnego raportowania tego, co się na nich dzieje – najlepiej w czasie rzeczywistym.
Dlatego warto przemyśleć jak wesprzeć te obszary dostępną technologią.
W takich miejscach z pomocą może przyjść moduł WMS i używane w nim radioterminale. Wykorzystanie dedykowanej formatki może usprawnić proces przyjęcia półproduktu/ wyrobu oraz rozchodu surowców i materiałów. Odpowiednio zaprogramowana funkcjonalność pozwoli nam również zgłosić braki. Idąc dalej, może również pozwolić na zgłaszanie awarii maszyny – ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia i precyzja w modelowaniu procesu.
Za pomocą kodów kreskowych możemy adresować maszyny przez co jeden radioterminal może obsługiwać kilka stanowisk. Rozróżnia zawsze precyzyjnie, które zlecenie produkcyjne jest raportowane i która maszyna jest aktualnie obciążona. WMS na tym etapie pozwala na doprecyzowanie informacji o nośniku, który przechowuje zaraportowane elementy. Daje możliwość rozbudowania procesu o automatyczne przesunięcia np. dla Kontroli Jakości, upraszcza śledzenie przepływu elementu po magazynie. Pozwala na działanie w czasie rzeczywistym oraz zdecydowanie ogranicza ilości błędów, które mogą pojawić się przy ręcznym wystawianiu dokumentów.
Indywidualnie stworzona formatka, z pewnością wspomoże Pracownika o niezbędne na tym etapie informacje, wspomni o ilości pozostałej do wyprodukowania, rodzaju nośnika, który ma zastosować. Chętnie podpowie również, w którą część magazynu należy wstawić gotowy, skompletowany nośnik, aby optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową. Pomoże wydrukować etykietę i przygotuje nośnik do dalszej drogi ułatwiając obsługę zapasu na następnych etapach obsługi w magazynie.