Producent rozwiązania, integrator systemów (SI) czy firma z wartością dodaną (VAR) - z kim wdrożyć ERP. - DPS Systems
.➡️ Artykuły - Blog ERP Integracja systemów Projekty

Producent rozwiązania, integrator systemów (SI) czy firma z wartością dodaną (VAR) – z kim wdrożyć ERP.

wdrożenie erp producent si var

Producent rozwiązania, integrator systemów (SI) czy firma z wartością dodaną (VAR) – z kim wdrożyć ERP.

Realizując projekty informatyczne, możesz brać pod uwagę współpracę zarówno z producentem rozwiązania, integratorem systemów (SI), jak i firmą z wartością dodaną (VAR). Są między nimi znaczące różnice, o których warto wiedzieć i podejmując decyzję o współpracy, pamiętać. Każdy z modeli współpracy ma swoje zalety i wady.

Przed podjęciem współpracy warto sprawdzić i zastanowić się, który z potencjalnych Partnerów oferuje najlepsze rozwiązanie i usługi dla Twojej firmy.

Proces wyboru systemu ERP to początek drogi, początek projektu, który realizował będziesz przez wiele miesięcy. Dlatego wybierając system ERP i mając na uwadze swoje realne potrzeby. Dobrze przemyśl, z kim i w jakim modelu chcesz współpracować. Zastanów się jakie cele chcesz osiągnąć dzięki wdrożeniu systemu ERP oraz jaki obszar współpracy i usług jest konieczny by je osiągnąć. Sprawdź również wiedzę i doświadczenia jakim dysponują potencjalni partnerzy oraz opinie na ich temat.

Ważne jest, jakie cele chcesz osiągnąć dzięki wdrożeniu systemu ERP, jakich funkcjonalności potrzebujesz i ile zasobów masz na wdrożenie.                                    Czytaj też 2 część artykułu >

Decyduj świadomie.                          

Producent systemu ERP – oferuje gotowe rozwiązania, które można wdrożyć w firmie bez potrzeby większych modyfikacji.     
Producent może być dobrym wyborem, gdy firma ma niewielkie wymagania funkcjonalne i potrzebuje podstawowego systemu ERP. Producenci często oferują różne usługi wsparcia technicznego i szkoleń dla końcowych użytkowników systemu ERP. Trzeba też pamiętać, że każdy z producentów może oferować różne rozwiązania ERP, w zależności od branży i potrzeb biznesowych.

Integrator systemów (SI – System Integration) – specjalizuje się w integracji różnych technologii i systemów informatycznych, aplikacji i sprzętu, w celu zapewnienia najwyższej ich wydajności, efektywności i integracji danych. SI mają zwykle doświadczenie w szerokim zakresie technologii, w tym sieci, baz danych, języków programowania itp. Mają również doświadczenie w pracy z różnymi dostawcami i produktami, i mogą pomóc w wyborze odpowiedniego oprogramowania. Prowadzą doradztwo w zakresie konfiguracji systemu ERP oraz szkolenia dla użytkowników końcowych.
Integrator systemów ERP jest dobrym wyborem dla firm, które potrzebują niestandardowych rozwiązań lub mają złożone środowiska IT i potrzebują integracji z innymi systemami informatycznymi. Współpraca ta zaowocuje zaprojektowaniem i wdrożeniem niestandardowych rozwiązań, które spełnią Twoje potrzeby.

Firma z wartością dodaną (VAR – Value-Added Reseller) – to pośrednik, który dodaje wartość do produktów oferowanych przez producentów, aby zapewnić użytkownikom gotowe lub niestandardowe rozwiązania biznesowe. Ich oferta zawiera nie tylko systemy ERP, ale także inne narzędzia i aplikacje biznesowe niezbędne dla przedsiębiorstwa. Co oznacza, że VAR może dostarczać rozwiązania ściśle dopasowane do konkretnych potrzeb klienta, bazując na szerokiej gamie produktów i technologii. VAR obok integracji różnych produktów i narzędzi informatycznych, oferuje również doradztwo w zakresie wdrożenia i konfiguracji systemów, a także szkolenia i wsparcie techniczne.
Firmy z wartością dodaną mogą być dobrym wyborem dla firm, które szukają nie tylko wsparcia w procesie wdrożenia systemu ERP, ale potrzebują również kompleksowych rozwiązań biznesowych.

Producent, integrator systemów, czy firma z wartością dodaną – który z nich jest odpowiedni dla Twojej firmy?

wdrożenie erp producent si var 3


Pamiętaj też, że Twoja decyzja o współpracy powinna być zależna od potrzeb biznesowych Twojej firmy oraz rodzaju niezbędnych rozwiązań technologicznych.
Dlatego przy wyborze systemu i rodzaju współpracy, warto przeanalizować kluczowe czynniki:


Rozmiar i specyfika firmy
– w zależności od rozmiaru i specyfiki firmy, można szukać producenta, integratora lub firmy VAR, która ma doświadczenie w pracy z firmami o podobnej wielkości i branży.

Środowisko IT – zastanów się, na ile w Twoim przedsiębiorstwie jest złożone środowisko IT, połączone z wewnętrznymi i zewnętrznymi aplikacjami, które muszą się ze sobą komunikować. Jeśli środowisko jest złożone, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko proste zmiany konfiguracji systemu ERP. Takie środowisko wymaga złożonych scenariuszy biznesowych, niestandardowych rozwiązań, integracji lub dostosowań.

Wymagania funkcjonalne dla systemu – zdefiniuj, jakie funkcjonalności systemu ERP są niezbędne dla Twojej firmy i upewnij się, że potencjalny Partner oferuje odpowiednie rozwiązanie.

Oferta – zapoznaj się z produktami i rozwiązaniami oferowanymi przez różnych producentów, integratorów lub firmy VAR. Upewnij się, że oferowane rozwiązania odpowiadają na Twoje potrzeby i czy możliwe będzie dopasowanie narzędzia do Twoich konkretnych oczekiwań. Sprawdź też, czy są one dla Ciebie finansowo dostępne.

Licencjonowanie – sprawdź, jakie warunki licencjonowania oferują konkretni dostawcy narzędzi i usług.

Wsparcie dla specjalistycznych procesów – jeśli Twoja firma wymaga zastosowania specjalistycznych procesów biznesowych, upewnij się, że Partner ma doświadczenie w ich obsłudze.

Integracja z istniejącymi systemami – sprawdź, czy potencjalny Partner oferuje integrację z istniejącymi systemami w Twojej firmie.

Wsparcie techniczne – ważne jest, aby na każdym etapie współpracy szybko uzyskać fachową pomoc. Dlatego upewnij się, jakiego wsparcia udziela Partner podczas faz wdrożenia i w przypadku późniejszych problemów z systemem. W jakich obszarach i na jakich zasadach firma oferuje usługi techniczne, aby zapewnić płynne działanie systemów. Ustal też, czy oferuje szkolenia dla użytkowników systemu.

Bezpieczeństwo danych – ważne jest, by oferowany system ERP zapewnił wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Sprawdź, czy rozwiązanie i Partner taki poziom zapewnia.

Doświadczenie i kompetencje Partnera – sprawdź, jak długo dana firma działa na rynku, jakie projekty wdrożeniowe już przeprowadziła, jakie ma referencje i opinie od klientów. Ważne jest, aby wybrać firmę z doświadczeniem, np.: w danej branży.

Koszty – upewnij się, że oferowana cena jest w granicach Twojego budżetu. Zwróć uwagę na koszty narzędzia, wdrożenia systemu ERP i obsługi powdrożeniowej. Sprawdź, jakie są koszty licencji, integracji i szkolenia użytkowników. Wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie opłacalne, ale nie oszczędzaj na jakości.
Upewnij się, że firma, którą wybierzesz, poprowadzi projekt, utrzymując go w ramach ustalonego budżetuharmonogramu.

Czas wdrożenia – zwróć uwagę na deklarowany czas wdrożenia i upewnij się, że jest on zgodny z Twoimi oczekiwaniami.

Dostawca rozwiązania, integrator systemów (SI) czy firma z wartością dodaną (VAR) – z kim wdrożyć ERP.

Firma, którą wybierzesz powinna być Twoim Partnerem w biznesie. Powinna rozumieć Twoje biznesowe wyzwania i dostosowywać rozwiązania do realnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Obok doświadczenia i możliwości dostarczenia najlepszych narzędzi, powinna umieć rozpoznać Twoje potrzeby, być sprawna w planowaniu i koordynowaniu procesów oraz umieć przewidzieć możliwe ryzyka projektu. Dobrze jest gdy ma elastyczne podejście i jest otwarta na niestandardowe rozwiązania, bo zawsze coś może pójść nie tak, ale ważne jest umieć szybko i skutecznie reagować.

Czytaj też 2 część artykułu >

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji.

    Oświadczam, iż zapoznałem się z obowiązkiem informacyjnym Polityką prywatności.

    Skontaktuj się z nami

    Wypełnij formularz, jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat systemów
    wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Nasz Doradca skontaktuje się z Tobą.

      Oświadczam, iż zapoznałem się z obowiązkiem informacyjnym Polityką prywatności.